Energetyka, muzyka i publicystyka.
Grzegorz Kwiecień. Prywatna strona autora.

 

Mapa witryny
Poprzedni
Następny

Gaz paliwem pomostowym transformacji.

W środowisku liberałów i zielonych trwają potępieńcze swary i ustalanie kto bardziej winny uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu. Sytuacja jako żywo przypomina znane z polskiej niestety historii kłótnie i wzajemne żale emigracji po przegranych powstaniach. Mielibyśmy przy tym niezły ubaw, gdyby nie fakt, że polityka klimatyczna uderzyła nas tak mocno po kieszeniach, generując razem z covidowym dodrukiem pieniędzy 11% inflację. Wczoraj autor za pasek do zegarka zapłacił tyle, co 2 lata temu za buty. (Co prawda skórzany, ale na pewno nie luksusowy).

À propos paska - liberałowie, jako nieco bardziej obeznani z meandrami ekonomii nagle oprzytomnieli i zarzucili zielonym chodzenie na pasku Putina, a zieloni w płacz, że przecież my niewinni, my to w ogóle nie chcieliśmy żadnego gazu, my zawsze mówiliśmy, że chcemy, żeby wszystko było tylko na wiatr i wodór.

Wygodnym dla obu skłóconych stron kozłem

ofiarnym stał się były kanclerz Gerhard Schröder, którego nagle Niemcy zaczynają odsądzać od czci i wiary tak mocno, że autor przekornie stanie po jego stronie. Podobno uczyliście nas, że robienie biznesów w świecie biznesu to cel, tak ma być. I po drugie, jeden człowiek miał prawo uwierzyć w przyjaźń między narodami, to jak najbardziej szczytna idea, jego sprawa w co wierzy, niektórzy wierzą, że ogrzeje nas prąd z fotowoltaiki pod śniegiem w świetle księżyca.

Zamiast oskarżać jednego człowieka autor oskarża cały system motywacji stworzony przez politykę klimatyczną, i z tego się towarzysze zieloni tak łatwo nie wyplączecie. Odwołanie do języka właściwego dla Pana Janusza Korwin Mikkego jest tu jak najbardziej na miejscu.

Wpisanie w google zapytania "gaz paliwem pomostowym transformacji" wypluwa w ciągu 0,50 sekundy 34500 wyników. Jeśli ktoś chce się zasłonić brakiem pamięci, to pomożemy.

Bez gazu nie będzie polskiej transformacji energetycznej - Zielona ...https://zielona.interia.pl › ... › Polityka klimatyczna Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski 2040, gaz ma stać się paliwem pomostowym, do czasu, gdy nie zaczną operować elektrownie atomowe. W 2030 r. z gazu ma ...

Zielona transformacja w Polsce może być szybsza - Bankier.plhttps://www.bankier.pl › Twoje finanse 28 kwi 2022 — Naszym celem w procesie transformacji sektora jest odejście od węgla do 2030 roku. Chcemy, aby gaz był paliwem pomostowym dla zielonych ...

Gaz: paliwo pomostowe w transformacji energetycznej https://magazyncieplasystemowego.pl › rynek › gaz-pal... Gaz: paliwo pomostowe w transformacji energetycznej. 11-06-2021. Zastępując węgiel i poprawiając jakość powietrza, gaz ziemny ma odegrać ważną rolę w ...

Paliwo gazowe w strategii koncernu multienergetycznego w ... https://wysokienapiecie.pl › ... Gaz ziemny jako „paliwo pomostowe” w European Green Deal – perspektywa Polski i UE. Atuty gazu ziemnego jako paliwa pomostowego (bilansowanie ... 14 lut 2021 · Przesłany przez: DISE

Gaz ziemny paliwem przejściowym w energetyce - CIRE.pl https://www.cire.pl › artykuly › centrum-prasowe › 177... Eksperci DISE analizują możliwe warianty ścieżek transformacji z wykorzystaniem gazu ziemnego jako paliwa pomostowego, wyznaczają perspektywę osiągnięcia ...

Gaz paliwem pomostowym polskiej transformacji ... https://dise.org.pl › gaz-paliwem-pomostowym-polskiej... Gaz paliwem pomostowym polskiej transformacji energetycznej. DISE o przyszłości gazu na XXIII. Konferencji GAZTERM 2020. gazterm-aktualnosci-rozwiniecie2

Gaz ziemny paliwem pomostowym w transformacji energetycznej z ... https://docplayer.pl › 221774728-Gaz-ziemny-paliwem... Gaz ziemny paliwem pomostowym w transformacji energetycznej z perspektywy krajowej i regionalnej dr Iweta Opolska, Biuro Handlu Gazem PKN ORLEN 30 sierpnia ...

Paliwa gazowe w procesie transformacji energetycznej Polski ... https://biznesalert.pl › gazterm-2021-gaz-trojmorze-ene... 21 wrz 2021 — Według Piotra Dziadzio, sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dla gazu oznacza to, że zyskuje status paliwa pomostowego, ...

Debata ,,Scenariusze transformacji energetycznej w Polsce https://biznesalert.pl › Wydarzenia Debata ,,Scenariusze transformacji energetycznej w Polsce – rola gazu ziemnego jako paliwa pomostowego”. 19 marca, 2021 godz. 12:27 ...

Paliwo przejściowe transformacji energetycznej - Wprost https://www.wprost.pl › bezpieczenstwo-energetyczne 2 wrz 2021 — „Paliwa gazowe w procesie transformacji energetycznej Polski i regionu ... emisyjnym gazem ziemnym, który nazywa się „paliwem pomostowym”.

Gaz w Komisji Europejskiej, czyli jak z paliwa kopalnego ... https://oko.press › Wydarzenia 4 lut 2022 — ... „paliwo pomostowe w transformacji energetycznej”. Rozbudowie ma ulec infrastruktura gazowa. Zapotrzebowanie na gaz ma wzrosnąć z ok.

Panele dyskusyjne - Gazterm https://www.gazterm.pl › problematyka-2021 › panele-... Paliwa gazowe w procesie transformacji energetycznej ... Gaz ziemny paliwem pomostowym w transformacji energetycznej z perspektywy krajowej i regionalnej.

Google oczywiście wypluwa najpierw znaleziska najświeższe. Te, w których pomimo wojny na Ukrainie i pomimo całkowitej reorganizacji debaty publicznej dalej pokutują myśli przepisane z jakichś zielono-liberalnych laurek momentami brzmią żałośnie. Część dotyczy już sporu o taksonomię, w którym to sporze głosy racjonalne nieśmiało przebijają się ponad standardowe wezwania do przyspieszenia zielonej transformacji.

Autor przypomni wypowiedź Pana profesora Belki dla "Przeglądu nr 23/2020", to przecież również bardzo niedawno. Ten dawniej członek lewicowego rządu, obecnie propagator kapitalistycznych idei liberalnych, powtórzył tam bezmyślnie kłamstwo o podnoszeniu bezpieczeństwa energetycznego, jakie ma rzekomo nastąpić w wyniku wdrażania polityki klimatycznej i słowa te muszą obrażać inteligencję czytelników, już nieważne, czy lewicowych, czy prawicowych.

Przypomnijmy podstawowe informacje techniczne: energia nie bierze się z niczego, gdy nie wieje lub nie świeci, ktoś ten prąd musi robić. Statystyczna dostępność energii z wspólnie pracujących wiatraków i fotowoltaiki jest niewielka (ok. 1/3), a samo zapotrzebowanie na prąd w porze nocnej sięga 50 %. Odpowiednio sprawnych i pojemnych magazynów energii elektrycznej nie wynaleziono, węgiel jest zakazany, atomu zabraniają Niemcy. Zatem żądanie budowy OZE stało się jednoznaczne z żądaniem przejścia na gaz.

Ktokolwiek chciałby się wyprzeć swoich słów pomija podany wyżej ciąg przyczynowo-skutkowy. A przejście z własnego węgla na obcy gaz podnoszeniem bezpieczeństwa energetycznego nie jest. Przynajmniej nie w przypadku Polski.

Być może w krajach, które nie mają żadnych własnych złóż paliwa takie wypowiedzi byłyby uzasadnione, ale powtarzanie zachodnich wzorców myślenia bez żadnej refleksji i wmawianie Polakom, że przejście z własnego węgla na obcy gaz (arabski, amerykański, rosyjski, lub co gorsza rosyjski kupowany od Niemiec) ma poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne musi budzić sprzeciw. Nota bene znamy takich, którzy nie lubią żadnej z wymienionych trzech nacji, a przypomnijmy, że "do wczoraj" podstawowym problemem tego świata był terroryzm generowany przez kraje arabskie.

Pomimo okropieństw obecnej wojny autor wymienił w wyliczance paskudną opcję czwartą, która aż taka nieprawdopodobna nie jest: zachód jest chciwy. I może tak się zdarzyć, że rosyjski gaz co prawda autokratyczny, ale po 190 $ będzie chętniej kupowany, niźli amerykański gaz demokratyczny po 1190 $. Może przedtem kupi go szwajcarsko-niemiecko-chińskie konsorcjum po 90 $, może Putin umrze na raka i wszyscy odetchną z ulgą, i do Europy popłynie tani rosyjski gaz. Który Polska odkupi od Niemiec, za właściwą oczywiście dopłatą. [Ceny za w $/1000 m3].

30.05.2022.